Sevgili Anne ve Babalar Dikkat!!!!

Sevgili Anne Babalar ,

 

DENTACELL Ailesi olarak  sizlere  bazı küçük hatırlatmalar yapmak istedik.

  • Çocuklarımızın dişlerini fırçalamadan yatmalarına izin vermeyelim,
  • Çocuklarımızı tatlıyla ödüllendirmeyelim,
  • Yatakta atıştırmalarına izin vermeyelim,

Bunlar çocuklarınızın ve torunlarınızın dişlerine büyük zarar verir.

 

UNUTMAYALIM, diş çürükleri ve diş hastalıklarından korunmak , bunların tedavisinden çok daha kolay ve ucuzdur!

 

  • Diş Fırçalama:Bu alışkanlığı edinmeleri için her gün sabah-akşam diş fırçalatın. Özellikle akşam fırçalamalarını sizlerden birinin yapmasını öneririz. Böylece hem nasıl fırçalanması gerektiğini öğrenirler , hem de tükürüğün azaldığı gece uykusuna yatmadan dişleri tam olarak temizlenmiş olur.

  • Sert ve Sulu Besinler , Mutlaka süt içirin.Ama hemen arkasından dişlerini fırçalamalarını sağlayın.Yatakta su dışında hiç bir şey içirmeyin.Çikolata,şeker gibi genel sağlık için zararlı besinler yerine elma,armut,havuç gibi sert ve sulu gıdaları tercih etmeliyiz. Bu tip yiyecekleri de ısırarak yerlerse diş ve diş eti sistemine bir çeşit masaj yapmış olurlar. Canları mutlaka tatlı bir şeyler isterse ‘Diş Dostu’ amblemi olanları tercih etmeleri daha iyidir. Bunlar dişleri çürütmezler.

  • Kötü Alışkanlıklar:2 -4 yaş çocukların ‘Kötü Alışkanlıkları’bırakma devresidir. Parmak emme, emzik ve biberon emme,dil ve dudak emme gibi bebeklik hareketleri 3,5 – 4 yaşından sonra çene yüz sisteminde kalıcı bozukluklar yaratmaya başlar. İleride Ortodontik Tedavi hatta Plastik Cerrahi gerektiren sorunlara neden olabilirler.

  • Ağız Solunumu:Geniz Eti ve Bademcik sorunu ağız solunumuna neden olacağı için Çene Yüz Sistemini olumsuz etkiler ve ön dişlerin erkenden çürümesine neden olur . Mümkün olduğu kadar burundan nefes almalarını ve ağızlarını kapalı tutmalarını sağlayınız.

  • İlk Kontrol : Hiçbir sıkıntısı olmasa bile 2 yaşında mutlaka bir diş hekimi kontrolü gerekir.İlk kontrolde sadece sohbet edilerek bir fırça hediye edilmeli çocuğun güveni kazanılmalıdır. Bu kontrolün her 6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Çocuklarımız dişlerinde bir ağrı oluşmadan diş hekimine getirilmeli ilk seansda kesinlikle tedavi uygulanması hekimden istenmemelidir. Diş hekiminin kendisine yardımcı olan bir dost olduğuna çocuğun alıştırılması gereklidir.

  • Koruma Tedavileri: Sütdişlerinin çürüksüz olması amacıyla florlu vernik uygulaması yapılmalıdır. Unutmayın ki 6 yaşında ömür boyu ağızda kalacak olan 1. Büyük Azı Dişleri sürer. Bu dişler süt dişi dizisinin (üstte 10, altta 10; toplam 20 tane) sonunda, başka diş düşmeden ağızda çıktığı için genellikle anne-baba tarafından fark edilmez ve süt dişleri ile karıştırılır. Tüm yaşam boyu çiğneme basıncının dağılmasında en etkin rolü oynayan bu dişlerin girintili çıkıntılı çiğneme yüzeyleri ’Fissür Koruyucu ’denilen koruyucu madde ile kaplanırsa bu dişlerin çürümemesi için önemli koruma sağlanır. İşlem sırasında anestezi yapılmadığı için çocukların olası diş tedavilerine alışması içinde bir motivasyon sağlar. Çürümeye karşı direnç kazandıran flor içerikli bu madde,6 yaş dişleri ağza sürdükleri zaman rutin olarak yapılmalıdır. Spor yaralanmalarından korumak için ağız koruyucular yaptırılmalıdır.

 

D_Geri