Bilinçli Sedasyon

bilincli_sedasyon

Bilinçli Sedasyon Nedir?

Anestezi uzmanı tarafından, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uykudur.

Bu bir genel anestezi degildir,hastane ya da diş hekimi muayenehanesinde uygulanabilir. (Polikliniğimiz bu hizmeti anlaşmalı kuruluşlar aracılığı ile sunmaktadır). Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Hasta ile hekim arasında diyalog yaşanması mümkündür. Diş hekimi hastaya ağzını açmasını söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezi uzmanı, hastayı monitörize ederek nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hastanın havayolunu açık tutabildiği, fiziksel uyaranlara ve sözlü komutlara uygun cevabı verdiği ve bilincin baskılandığı bir durum olarak tanımlanan bu yöntemde, özellikle çocuk hastalar işlemden sonra diş hekimine geldiklerini bile unutmaktadırlar. Bazen korku düzeyindeki artışa göre sedasyon derinliği artabilir.

Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan tedavi işlemini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb. hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır.

Bilinçli Sedasyonun avantajları nelerdir?

1.Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir, anksiyeteyi ortadan kaldırır.
2.Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
3.Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
4.Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
5.Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.

Genel anestezinin aksine Nitroz oksit kullanılan hastaların bilinci tamamen açık olur.Hastalar konuşabilir, sorularınıza rahatlıkla cevap verebilirler.Bu etki bilinçli Sedasyonu en güvenli kılan unsurdur.
Hızlı etki ve Kısa Geri Dönüşüm Süresi

Uygulamadan sonraki birkaç dakika içinde hızlı biçimde etkisini gösterir ve stresiniz bir anda rahatlamaya dönüşür.
Nitroz Oksit akışı kesildikten sadece 3 ile 5 dakika içinde vücudunuzda yine solunum yoluyla uzaklaşır ve etkileri tamamiyle kaybolur hatta birkaç dakika dinlendikten sonra arabanızla klinikten ayrılabilir, günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.
Sedasyon Seviyesi Kolaylıkla Ayarlanabilir.


cocuklarda_bilincli_sedasyon

Kullanım alanları;

– Diş Hekimi korkusu bulunan yetişkinler
– Bulantı/kusma refleksi olan hastalar
– Endişeli ve korkan çocuklar
– Fiziksel, zihinsel engelli hastalar

Nitroz Oksit solunmaya başladıktan kısa bir süre sonra hastanın endişeleri hızla ortadan kalkar. Stresi bir anda rahatlamaya dönüşür. Nitroz Oksit akışı kesildikten sonra sadece 3 ile 5 dakika içinde vücuttan yine solunum yoluyla uzaklaşır ve hasta günlük aktivitelerine aynen devam edebilir. Çalışanlar için öğle tatilinde bile uygulanabilir. Refakatçi gerektirmez. Uygulamadan sonra araç kullanılmasında sakınca yoktur.

Bilinçli Sedasyon benim için uygun mu ?

Bu olasılığı bizimle paylaşın. Nitroz Oksit Sedasyonu sizi yada çocuğunuzun bekleyen en iyi çözüm olablir. Eğer
Nitroz Oksit kullanımı ile ilgili sorularınız varsa diş hekiminize danışabilirsiniz.
Kaybolan Bulantı Ve Kusma Hissi

Diş Tedavisinde kullanılan aletlere karşı aşırı hassasiyet ve bulantısı bulunan hastalarda,nitroz oksit gaz kullanıldığında bulantı hissinin tamamen ortada kaybolduğu görülmektedir.

Sedasyon İle Neler Sağlanır ?

1. Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir, anksiyeteyi ortadan kaldırır.
2. Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
3. Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
4. Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
5. Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.

Uygulama esnasında kendinizi nasıl hissedeceksiniz?

“Azot-Protoksit” uygulanırken hoş ve güzel aromalı bir koku hissedecek ve ve nefes almaya devam ettikçe rahatlamaya başlayacaksınız. Bu rahatlama kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak; parmak uçlarınızda, ellerinizde ve bacaklarınızda karıncalanma, ağız çevresinde uyuşukluk ve tüm bedeninizde genel bir rahatlama hissedeceksiniz. Hissedeceğiniz bu olumlu değişim, diş tedavilerini daha kolay yaptırmanızı ve tedavi süresünce diş hekimine yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Azot-Protoksit uygulaması öncesi yapılması gerekenler

• Diş hekimi randevunuza çok tok ya da çok aç karına gelmeyiniz. İşlemden 2-3 saat öncesinde sindirimi kolay gıdalar almanız, diş tedavileriniz esnasında daha rahat etmenizi sağlayacaktır.
• Diş hekiminize üst solunum yolu ile ilgili herhangi bir sorununuz olup olmadığı veya burundan nefes almakla ilgili bir probleminiz olup olmadığını belirtiniz.
• Bugüne kadar geçirmiş olduğunuz ameliyatlarla ilgili (göz operasyonları dahil) diş hekiminize detaylı bilgi veriniz.
• Diş hekiminize kullandığınız ilaçlar ve mevcut sağlık sorunlarınız ile ilgili bilgileri detaylı olarak veriniz.

Azot Protoksit (Nitroz Oksit) Nedir

Nitroz Oksit diş tedavileriyle ilgili korku ve endişeleri ortadan kaldırmak maksadıyla saf oksijenle birlikte kullanılan
bir gazdır.Solunduğu sürece tedavi boyunca devam eden sakinleştirici doğal bir etkiye sahiptir.Gülme gazı olarak da bilinen bu gaz özellikle bu etkisi sebebiyle dünyada başta diş hekimliği olmak üzere bir çok medikal alanda yaygın olarak kullanılmaktadır .

Azot Protoksit (Nitroz Oksit) güvenli midir?

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda KESİNLİKLE güvenilirdir. Toksik etkisi yoktur ve kullanımdan sonra çok kısa bir sürede hiçbir etki bırakmadan vücuttan uzaklaşır.
Hastalara rahat bir tedavi sunabilmek için gerekli olan sedasyon seviyesi kolaylıkla ayarlanabilir.