Endodonti – Kanal Tedavisi

Canlı Dişte Kanal Tedavisi Aşamaları

Öncelikle ağrısız ve acısız tedavi olması için dişe anestezi yapılır.

Sonra çürük temizlenir, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.

Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Lazerin doku iyileştirme özelliğinden faydalanarak tedavi süreci hızlandırılabilir.

 Efkekte Dişte Kanal Tedavisi Aşamaları

Diş, enfeksiyon nedeniyle canlılığını yitirdiğinden yukarıdaki işlemler anestezi yapılmadan uygulanır.

Enfeksiyon belirtileri düzelene kadar, bir veya birden fazla seans süresince antimikrobiyal bir ajan olan CaOH (kalsiyum hidroksit) kanal tedavisi yapılan dişe uygulanır. Kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur.

Bazı vakalarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisinin sağlıklı bir şekilde bitirmek mümkündür.

Kanal Tedavisinde Lazer Kullanımı

Anestezi yapılan dişin çürük ve zarar görmüş dokuları temizlenir. Ardından dişin özüne (sinirine) ulaşılır ve yumuşak doku artıkları temizlenir. Lazer kullanılarak diş kökü içerisindeki kanal ve çevre dokular mikroorganizmalardan arındırılır. Uygulama sırasında lazer, diş ve çevre dokulara zarar vermeden sorunsuz bir tedavi prosedürü sağlar. Son olarak kök kanalı özel olarak imal edilen ajanlarla doldurulur.

D_Geri