Tedavi: Restoratif Diş Tedavileri

Diş Çürüğü

Ağız bakımına gereken önem verilmezse oluşan diş çürüğü ilerlemeye başlar ve diş özünü (sinirini) tehdit eder. Çürük diş özüne ulaşmadan tedavi edilirse dişin canlılığı kaybolmadan dolgu yapılma imkanı olur. Yapılması gereken, altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmektir.  Böylece diş hekimi, sizin fark edemeyeceğiniz röntgen filmi muayene yöntemleri ile teşhis ederek tedavi yoluna gider. Çünkü dişlerin tedavisinde geleneksel yöntemler (gümüş dolgu) dışında, kompozit (diş renginde ışınlı dolgular) dolgular da kullanılmaktadır. Yeni teknolojik gelişmeler ile diş renginde kompozit dolgu restorasyonları ve seramik dolgu restorasyonları yapılarak estetik ve fonksiyonel çözümler sağlanmaktadır.

Kuafaj

Pulpanın herhangi bir sebepten (genelde diş çürüğü) ağız ortamına açılıp enfekte olmadığı ancak buna çok yakın olduğu durumlarda diş hekiminin, pulpanın enfekte olmadan korunmasını ve dış ortam ile arasındaki mesafeyi tekrar arttırmak için uyguladığı bir tedavi şeklidir.

Kanal Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar

Derin çürük ve çatlak dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği durumlarda diş canlılığını kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Meydana gelen bu boşlukta abse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder. Kısa zamanda diş kaybedilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kanal tedavisi tek seçenektir.

Öncelikle şu bilinmelidir ki hiçbir yapay diş doğal dişin yerini tutmaz.  Dolayısıyla doğal dişlerimizi tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden biri hastalığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir.

Kanal Tedavisinin aşamaları
Canlı Dişte Kanal Tedavisi Aşamaları

Öncelikle ağrısız ve acısız tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
Sonra çürük temizlenir, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.
Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Lazerin doku iyileştirme özelliğinden faydalanarak tedavi süreci hızlandırılabilir.

Enfekte Dişte Kanal Tedavisi Aşamaları

Diş enfeksiyon nedeniyle canlılığını yitirdiğinden yukarıdaki işlemler anestezi yapmadan uygulanır

Enfeksiyon belirtileri düzelene kadar, bir veya birden fazla seans süresince antimikrobiyal bir ajan olan CaOH (kalsiyum hidroksit) kanal tedavisi yapılan dişe uygulanır. Kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur.

Bazı vakalarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şeklide bitirmek mümkündür.

Kanal Tedavisinde Lazer Kullanımı

Aneztezi yapılan dişin çürük ve zarar görmüş dokuları temizlenir. Ardından dişin özüne (sinire) ulaşılır ve yumuşak doku artıkları temizlenir.

Lazer kullanılarak diş kökü içerisindeki kanal ve çevre dokular mikroorganizmalardan arındırılır.  Uygulama sırasında lazer, diş ve çevre dokulara zarar vermeden sorunsuz bir tedavi prosedürü sağlar. Son olarak kök kanalı özel olarak imal edilen ajanlarla doldurulur.

 

D_Geri